Traian BĂSESCU

Președinte de Onoare

Biografie

Profesie – Ofițer de marină comercială

1976 – 1981 Ofițer Maritim gradele III, II și I, pe nave de mare tonaj la NAVROM Constanta

1981 – 1987 Căpitan de Cursa Lungă, Comandant al navelor: ARGEȘ, CRIȘANA și BIRUINȚA

1987 – 1989 Șef al Agenției NAVROM din Anvers

1989 – 1990 Director General al Inspectoratului pentru Navigație Civilă în cadrul Ministerului Transporturilor

1990 – 1991 Subsecretar de Stat – Șeful Departamentului Transporturi Navale din Ministerul Transporturilor

30 aprilie 1991 – 19 noiembrie 1992 Ministru, Ministerul Transporturilor în Guvernele Roman și Stolojan

1992 – 1996 Deputat de Vaslui, Parlamentul României

1996 – 2000 Deputat PD de Vaslui, Parlamentul României

1996 – 2000 Ministrul Transporturilor în guvernele V.Ciorbea, R. Vasile și M. Isărescu

26 iunie 2000 – 20 decembrie 2004 Primar General al Municipiului București

21 decembrie 2004 – 21 decembrie 2014 Președinte al României

20 decembrie 2016 – 19 iunie 2019, Senator PMP de București

2 iulie 2019 – prezent, Europarlamentar

Contact

Aveți o opinie personală, un sfat, un gând pentru România, o dorință de mai bine? Vreți să vă țin la curent cu ultimele noutăți din activitatea mea? Lăsați-mi aici datele dvs. de contact și vă voi răspunde imediat și ori de câte ori va fi nevoie.

Scurt și la subiect